October 2017  
SMTWTFS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
     
Upcoming Events
OCT

18

WED
Singles Luncheon Group
11:00 AM
Meets 3rd Wednesday at 11:00am - Places changes call Chris for restaurant location. For ALL singles (widowed, never been married, divorced, separated, etc.) Contact: Chris Regester
Chancel Choir
7:30 PM to 8:30 PM
Practice
OCT

22

SUN
Morning Service
8:30 AM to 9:30 AM
Adult Sunday School
9:30 AM to 10:30 AM
Traditional Service
11:00 AM to 12:00 PM
OCT

24

TUE
Charge Conference
7:00 PM to 9:00 PM
Please join us as we take care of church business and celebrate our many successes this year. 6:00 p.m. Lasagna Dinner for everyone before Charge Conference
Our Charge Conference is set for: Tuesday, October 24th at 7:00 p.m. -- Everyone is welcome!
OCT

25

WED
Chancel Choir
7:30 PM to 8:30 PM
Practice
OCT

29

SUN
Morning Service
8:30 AM to 9:30 AM
Adult Sunday School
9:30 AM to 10:30 AM
Traditional Service
11:00 AM to 12:00 PM
OCT

31

TUE
NOV

01

WED
Chancel Choir
7:30 PM to 8:30 PM
Practice
Bible Search
Church Committees

St. Andrew’s United Methodist Church

Lay Leadership Nomination Report 2017

 

Church Council

*All Committee Chairs are members of Church Council

Chairperson                                                                                                    Gary Skaar

Lay Leader and Member of Annual conference                          Rich Green

Deacon, Secondary Appointment                                          

Designated Safety Officer                                                                        Kathy Bowen

Church Treasurer                                                                                            Kathy Bowen

Financial Secretary                                                                                        John Gerth

Financial Auditor                                                                                

Recording Secretary                                                                                       Barbara Ullmann

Members at Large                                                                                            Chris Regester

                                                                                                                                    Walt Lenahan

 

Nominations Committee – (Lay Leader)

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Edith Countryman                           Betty Gluth                                          Heidi Seldomridge

Janie Stover                                         Roberta McCormick                       Sally Bush       

 

Finance Committee – (Church Council Chair, Lay Leader, Treasurer, Financial Secretary)

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Sandra Dlugosz                                   John Clark                                           Lois Brighten – Chair

Ann Bowman                                       Virgil Clarkson                                   Jim Loomis

 

Board of Trustees – (Lay Leader)

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Bruce Kauffman                                  Duane Ullmann                                   Bob Scheuerman

Ken Russell – Chair                            Sandra Dlugosz                                   Ray Gluth

Bill Bush

 

Staff-Parish Relations Committee – (Lay Leader)

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Daryl Mills                                          Virgil Clarkson                                     Linda Clark

Joyce Scheuerman                         Gary Baldwin                         

 

 

 

 

Preschool Board

Chair                                                                                                               Barbara Ullmann

Preschool Director                                                                                 Kathy Bowen

Members at Large                                                                                    Sally Bush

                                                                                                                             Carol Nichols

                                                                                                                             Maggie Schoengarth

Designated Member of Education                                                  Janie Stover

Designated Member of Finance                                                        Rich Green

Designated Member of SPRC                                                              Linda Clark

Designated Member of Trustees                                                       Sandra Dlugosz

Lay Leader                                                                                                      Rich Green

 

Education Committee

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Kevin Seldomridge                              Barbara Clarkson                             Sara Wall

Kyrian MacMichael                            Janie Stover                                         Heidi Seldomridge – Chair

 

Membership Care Committee

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Gerry Leonard                                     Joyce Scheuerman                          Sally Bush – Co-Chair

                                                                     Chris Regester                                   Sharlyn Russell – Co-Chair

 

Fellowship Committee

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Jan Green                                            Marian McKusker                             Susan Sadler

Gretchen Borck                               Boni Lenahan – Chair

 

Mission/Outreach Committee

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Sara Lyon                                            John Gerth                                           Lois Brighten

Bruce Kauffman                             Edith Countryman                              

Rich Green

 

Worship Team

Pastor – Dan Breznau                                            

Worship Leader – Dave Kellogg                            
Music Accompanist – Maria Breznau
Communion – Dan & Amy Dickey, Sumi Atkins        
Visual & Projectionist – Daryl Mills
Altar & Parament Guild – Jan Green                         
Liturgist Coordinator – Rich Green
Ushers – Gary Skaar, Dan Dickey, Kevin Seldomridge
Memorial Hostess – Betty Gluth & Roberta McCormick

Contents © 2017 St. Andrew's United Methodist Church | Church Website Provided by mychurchwebsite.net | Privacy Policy